Bromme Køreforening

 

Nyheder:

Indholdsfortegnelse:

Generalforsamlingen Medlemsorientering Påskestævnet
Orienteringtur Sankt Hanstur Topcupstævne
Pløjestævne    

 

Pløjestævne

DKFLOGO.tiff
 
    Åbningsfurens retning Flækningens dybde,bred, renh Ryggens højde og udseende Furens retning Furens dybde  Furens Bredde Furens pakning og placering Afpløjnings forberedelse Afpløjningens finish Orden ved stykkets ender Forspænding og kørsel  Eventuelle fradrag
      Agnete Flemming Andersen Paul Andersen Bent Rindum Åbningsfurens retning Agnete Flemming Andersen Paul Andersen Bent Rindum Flækningens dybde,bred, renh Agnete Flemming Andersen Paul Andersen Bent Rindum Ryggens højde og udseende Agnete Flemming Andersen Paul Andersen Bent Rindum Gennemsnit 1. Syn Agnete Flemming Andersen Paul Andersen Bent Rindum Gennemsnit 2. Syn Agnete Flemming Andersen Paul Andersen Bent Rindum Gennemsnit 3. Syn Agnete Flemming Andersen Paul Andersen Bent Rindum Gennemsnit 4. Syn Gennemsnit 1 - 4 syn     Agnete Flemming Andersen Paul Andersen Bent Rindum Furens pakning og placering Agnete Flemming Andersen Paul Andersen Bent Rindum Afpløjnings forberedelse Agnete Flemming Andersen Paul Andersen Bent Rindum Afpløjningens finish Agnete Flemming Andersen Paul Andersen Bent Rindum Orden ved stykkets ender Agnete Flemming Andersen Paul Andersen Bent Rindum   Agnete Flemming Andersen Paul Andersen Bent Rindum Forspænding og kørsel Agnete
         
Stubjord      
Stævne: Pløjestævne      
Arrangør: Bromme Køreforening      
Dato: 30-09-2017      
Deltager nr. Pløjerens navn. Ager nr.         gns         gns         gns         gns         gns         gns         gns gns             gns         gns         gns         gns 1. bedømmelse   2. bedømmelse gns  
8 Steffen Hansen 1 7,5 7,5 5,0 6,0 6,5 7,0 7,0 5,5 5,5 6,3 6,5 7,0 6,0 7,0 6,6 9,0 8,5 5,5 8,0 7,8 9,0 9,0 6,0 8,0 8,0 9,0 8,5 7,0 8,0 8,1 9,0 8,5 7,0 8,0 8,1 8,0 9,0 8,0 8,0 7,0 5,0 6,0 6,5 6,0 7,0 6,0 8,0 6,8 6,0 6,5 6,0 6,0 6,1 6,5 8,0 5,5 7,5 6,9 7,5 9,0 8,5 8,0           8,3  
7 Finn Jørgensen 2 6,5 6,5 6,0 6,0 6,3 5,0 6,5 5,0 4,0 5,1 6,5 6,0 5,0 5,0 5,6 8,5 7,0 6,0 5,0 6,6 8,5 8,0 6,5 8,0 7,8 8,5 6,5 6,5 6,0 6,9 8,5 8,5 7,0 5,5 7,4 7,2 8,0 8,0 8,0 7,5 6,5 6,0 7,0 6,5 7,0 6,0 7,0 6,6 5,0 6,5 5,0 6,5 5,8 7,0 7,5 6,0 6,0 6,6 7,5 8,0 8,0 7,0           7,6  
5 Flemming Larsen 3 7,0 7,0 7,0 7,0 7,0 7,0 7,0 7,0 7,5 7,1 7,5 7,0 7,5 7,5 7,4 8,5 7,5 6,0 6,5 7,1 8,5 8,0 6,5 7,5 7,6 9,5 8,5 7,5 7,5 8,3 9,5 9,0 8,0 8,0 8,6 7,9 10,0 10,0 8,0 8,0 7,0 8,5 7,9 7,5 8,5 7,0 9,0 8,0 7,5 8,0 7,0 9,0 7,9 7,0 7,5 7,5 8,0 7,5 8,0 8,5 9,0 9,5           8,8  
3 Rene Larsen 4 7,5 8,0 7,5 8,5 7,9 7,0 7,5 7,5 7,0 7,3 7,0 8,0 7,5 8,0 7,6 9,0 7,0 6,5 7,0 7,4 8,5 7,5 7,0 8,0 7,8 8,5 8,0 8,0 7,5 8,0 8,5 8,5 8,5 8,0 8,4 7,9 10,0 8,0 8,5 8,0 6,5 8,0 7,8 7,5 8,0 6,5 8,0 7,5 7,0 7,5 6,0 8,0 7,1 6,5 8,0 6,5 7,5 7,1 8,0 8,5 9,5 9,0           8,8  
4 Birger Hansen 5 7,5 6,0 7,0 7,0 6,9 7,5 8,0 7,5 7,5 7,6 6,5 8,5 7,0 7,0 7,3 8,5 7,0 7,0 7,5 7,5 8,5 8,0 7,0 7,5 7,8 8,5 8,0 7,5 8,0 8,0 9,5 8,5 8,0 8,5 8,6 8,0 10,0 10,0 8,5 9,0 7,5 8,5 8,4 8,0 8,5 8,0 8,0 8,1 8,0 8,5 8,0 8,5 8,3 7,0 9,0 8,0 9,0 8,3 8,0 9,0 9,5 9,0           8,9  
2 Henrik Mikkelsen 6 8,0 8,5 8,0 8,5 8,3 8,5 8,5 8,0 9,0 8,5 8,5 8,5 7,5 8,0 8,1 9,0 9,0 8,5 9,0 8,9 9,5 9,5 8,5 9,5 9,3 9,5 8,5 8,5 8,0 8,6 9,5 9,0 9,0 8,0 8,9 8,9 9,0 8,0 8,5 9,0 8,5 9,0 8,8 8,0 9,0 8,0 9,5 8,6 8,5 8,5 9,0 8,5 8,6 7,0 9,0 8,0 9,0 8,3 7,5 9,0 9,5 9,5           8,9  
6 Jan Blume 7 8,0 8,5 8,5 8,5 8,4 9,0 8,0 8,5 8,5 8,5 8,5 9,0 9,0 9,5 9,0 9,0 9,0 8,5 8,0 8,6 10,0 9,0 8,5 8,5 9,0 9,5 9,0 8,5 8,5 8,9 9,5 9,0 9,0 8,5 9,0 8,9 10,0 10,0 8,5 9,5 8,0 8,5 8,6 8,0 9,0 9,0 8,0 8,5 9,0 8,5 9,0 9,5 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0 8,0 9,0 9,5 9,5           9,0  
1 Keld Anholm 8 7,5 8,5 8,5 8,0 8,1 9,0 8,5 7,5 7,0 8,0 8,0 8,5 7,5 8,0 8,0 9,0 8,5 7,5 9,0 8,5 9,0 8,0 7,5 7,5 8,0 9,5 9,0 8,0 8,0 8,6 9,0 8,5 8,5 7,0 8,3 8,4 10,0 8,0 8,5 9,0 8,0 8,5 8,5 8,0 8,5 8,0 8,5 8,3 7,0 9,0 7,5 9,0 8,1 8,0 8,5 8,0 9,0 8,4 8,0 9,0 10,0 9,5           9,1  

 

Pløjning   Stævne: Pløjestævne   Arrangør:   Bromme Køreforening   DKFLOGO.tiff
 
   
                           
Stubjordspløjning Dato: 30-sep-17   Dommerunderskrift:            
                Agnete          
                           
                           
                           
Nummer   Ager 1   Nummer   Ager 2   Nummer   Ager 3  
Navn Steffen Hansen     Navn Finn Jørgensen     Navn Flemming Larsen    
Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde
Målinger 17,0 16,0 18,5 24,0 Målinger 16,5 17,5 22,0 28,0 Målinger 17,5 19,5 28,5 23,0
  17,5 14,0 17,0 19,5   17,0 16,0 24,0 22,0   19,5 19,0 27,5 22,5
  16,0 16,0 15,5 20,5   15,5 13,5 26,0 26,0   19,0 17,5 29,0 22,5
  17,5 14,0 20,0 20,5   15,5 14,0 28,0 30,0   18,5 17,5 35,0 22,0
Min/max 14,0 17,5 15,5 24,0 Min/max 13,5 17,5 22,0 30,0 Min/max 17,5 19,5 22,0 35,0
I alt 96,50 116,00 I alt 94,50 154,00 I alt 111,00 153,00
Gennemsnit 16,08 19,33 Gennemsnit 15,75 25,67 Gennemsnit 18,50 25,50
Ideal 15,00 23,00 Ideal 18,00 29,00 Ideal 18,00 27,00
Difference -1,08 3,67 Difference 2,25 3,33 Difference -0,50 1,50
Point 9 8 Point 8 8 Point 10 10
                           
                             
Nummer   Ager 4   Nummer   Ager 5   Nummer   Ager 6  
Navn  Rene Larsen      Navn Birger Hansen     Navn Henrik Mikkelsen    
Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde
Målinger 18,5 18,5 29,0 30,0 Målinger 19,5 18,0 27,5 26,5 Målinger 18,0 19,5 30,0 28,0
  17,0 18,5 30,0 32,0   18,5 15,0 29,5 27,0   20,0 19,5 28,0 23,0
  18,5 17,0 31,5 30,0   19,5 17,5 29,0 27,5   20,5 17,5 28,0 24,0
  16,5 15,5 29,5 25,5   19,5 16,0 26,5 28,0   20,0 18,5 26,5 26,0
Min/max 15,5 18,5 25,5 32,0 Min/max 15,0 19,5 26,5 29,5 Min/max 17,5 20,5 23,0 30,0
I alt 106,00 180,00 I alt 109,00 165,50 I alt 115,50 160,50
Gennemsnit 17,67 30,00 Gennemsnit 18,17 27,58 Gennemsnit 19,25 26,75
Ideal 18,00 29,00 Ideal 18,00 28,00 Ideal 18,00 30,00
Difference 0,33 -1,00 Difference -0,17 0,42 Difference -1,25 3,25
Point 10 8 Point 10 10 Point 9 8
      Dybde-/breddemåling side 1              
                           
                           
                           
Pløjning   Stævne: Pløjestævne   Arrangør:   Bromme Køreforening   DKFLOGO.tiff
 
   
                           
Stubjordspløjning Dato: 30-sep-17   Dommerunderskrift:            
                Agnete          
                           
                           
Nummer   Ager 7   Nummer   Ager 8   Nummer   Ager 9  
Navn Jan Blume     Navn Keld Anholm     Navn        
Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde
Målinger 18,0 17,5 25,0 25,0 Målinger 20,5 19,5 28,0 26,0 Målinger        
  18,5 15,5 26,0 25,0   19,5 19,5 24,5 25,5          
  16,0 17,0 26,0 25,0   18,5 19,0 26,5 27,0          
  17,0 17,5 27,0 26,0   18,0 17,5 32,0 26,0          
Min/max 15,5 18,5 25,0 27,0 Min/max 17,5 20,5 24,5 32,0 Min/max 0,0 0,0 0,0 0,0
I alt 103,00 153,00 I alt 114,00 159,00 I alt 0,00 0,00
Gennemsnit 17,17 25,50 Gennemsnit 19,00 26,50 Gennemsnit 0,00 0,00
Ideal 18,00 26,00 Ideal 18,00 30,00 Ideal    
Difference 0,83 0,50 Difference -1,00 3,50 Difference    
Point 10 10 Point 10 8 Point    

 

DKFLOGO.tiff
 
    Åbningsfurens retning Flækningens dybde,bred, renh Ryggens højde og udseende Furens retning Furens dybde  Furens Bredde Furens pakning og placering Afpløjnings forberedelse Afpløjningens finish Orden ved stykkets ender Forspænding og kørsel  Eventuelle fradrag
      Agnete Flemming Andersen Paul Andersen Bent Rindum Åbningsfurens retning Agnete Flemming Andersen Paul Andersen Bent Rindum Flækningens dybde,bred, renh Agnete Flemming Andersen Paul Andersen Bent Rindum Ryggens højde og udseende Agnete Flemming Andersen Paul Andersen Bent Rindum Gennemsnit 1. Syn Agnete Flemming Andersen Paul Andersen Bent Rindum Gennemsnit 2. Syn Agnete Flemming Andersen Paul Andersen Bent Rindum Gennemsnit 3. Syn Agnete Flemming Andersen Paul Andersen Bent Rindum Gennemsnit 4. Syn Gennemsnit 1 - 4 syn     Agnete Flemming Andersen Paul Andersen Bent Rindum Furens pakning og placering Agnete Flemming Andersen Paul Andersen Bent Rindum Afpløjnings forberedelse Agnete Flemming Andersen Paul Andersen Bent Rindum Afpløjningens finish Agnete Flemming Andersen Paul Andersen Bent Rindum Orden ved stykkets ender Agnete Flemming Andersen Paul Andersen Bent Rindum   Agnete Flemming Andersen Paul Andersen Bent Rindum Forspænding og kørsel Agnete
         
Grønjord      
Stævne: Pløjestævne      
Arrangør: Bromme Køreforening      
Dato: 30-09-2017      
Deltager nr. Pløjerens navn. Ager nr.         gns         gns         gns         gns         gns         gns         gns gns             gns         gns         gns         gns 1. bedømmelse   2. bedømmelse gns  
8 Steffen Hansen 1 8,0 8,0 6,0 6,5 7,1 6,0 7,0 5,5 6,0 6,1 7,0 7,0 5,5 7,5 6,8 7,5 9,0 6,0 6,5 7,3 8,0 8,5 6,0 7,5 7,5 8,5 8,5 7,0 7,0 7,8 8,5 8,0 7,0 7,0 7,6 7,6 10,0 8,0 6,5 7,0 6,0 6,0 6,4 6,0 7,0 6,0 7,0 6,5 6,0 6,5 5,5 7,0 6,3 6,0 7,0 6,0 7,5 6,6 8,0 8,0 9,0 8,0           8,3  
2 Henrik Mikkelsen 2 8,0 8,5 8,0 8,0 8,1 8,5 9,0 8,5 8,0 8,5 8,5 8,0 8,0 9,5 8,5 8,0 8,0 8,0 7,5 7,9 9,0 8,0 7,5 7,0 7,9 8,5 8,0 7,5 8,0 8,0 8,0 8,5 8,0 7,0 7,9 7,9 10,0 10,0 8,0 8,5 8,0 7,5 8,0 9,0 8,0 8,0 8,0 8,3 8,5 7,5 8,0 7,5 7,9 8,0 8,0 7,5 8,0 7,9 7,5 8,0 8,0 9,5           8,3  
6 Jan Blume 3 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0 9,5 9,0 9,5 9,3 8,5 9,0 8,5 8,5 8,6 10,0 9,5 8,5 9,0 9,3 10,0 9,5 9,0 10,0 9,6 9,5 9,5 9,0 10,0 9,5 9,5 9,0 9,0 10,0 9,4 9,5 9,0 10,0 8,0 9,0 7,5 7,5 8,0 9,5 8,5 8,0 9,0 8,8 9,0 8,5 8,5 9,0 8,8 9,5 9,0 8,5 9,5 9,1 8,0 9,5 10,0 9,5           9,3  
3 Rene Larsen 4 8,5 8,5 8,0 8,5 8,4 7,5 8,0 7,0 8,5 7,8 6,5 7,5 6,0 7,5 6,9 8,0 7,0 6,5 6,0 6,9 7,5 7,0 6,0 6,5 6,8 7,5 7,5 6,5 7,0 7,1 8,0 7,0 7,5 7,0 7,4 7,1 10,0 10,0 7,5 8,0 7,5 6,5 7,4 8,0 8,0 6,5 7,5 7,5 8,5 8,0 7,5 7,5 7,9 6,5 7,5 7,5 8,0 7,4 8,0 8,5 9,5 9,0           8,8  
1 Keld Anholm 5 7,5 8,5 7,0 7,5 7,6 8,5 9,0 8,0 8,0 8,4 8,0 8,5 8,0 8,5 8,3 9,0 8,5 7,5 6,5 7,9 8,5 9,0 8,0 9,5 8,8 9,5 8,5 8,0 10,0 9,0 9,5 9,5 9,0 9,5 9,4 8,8 10,0 9,0 7,5 9,0 8,0 9,0 8,4 8,5 8,5 8,0 9,0 8,5 8,0 8,5 7,5 9,5 8,4 7,0 8,5 7,5 9,0 8,0 8,0 9,5 10,0 9,5           9,3  
5 Flemming Larsen 6 8,0 8,0 7,0 8,5 7,9 8,5 8,5 7,5 7,5 8,0 7,5 7,5 6,5 9,0 7,6 7,5 9,5 7,5 8,0 8,1 9,5 9,0 8,0 9,0 8,9 9,0 8,5 8,5 9,0 8,8 9,5 9,0 8,5 9,5 9,1 8,7 10,0 8,0 8,0 8,5 8,5 8,0 8,3 9,0 9,0 8,5 9,0 8,9 9,0 9,5 9,0 9,0 9,1 7,5 9,0 8,5 8,0 8,3 8,0 9,0 9,0 9,0           8,8  
4 Birger Hansen 7 8,5 8,5 7,0 7,0 7,8 8,0 8,5 7,0 8,0 7,9 8,0 8,0 7,5 9,0 8,1 9,0 8,5 8,0 8,0 8,4 9,5 8,0 7,5 9,0 8,5 9,5 8,0 7,5 10,0 8,8 10,0 9,5 8,0 10,0 9,4 8,8 10,0 8,0 8,0 9,0 8,0 8,5 8,4 8,5 8,5 8,0 9,0 8,5 8,0 8,5 8,0 9,5 8,5 8,5 9,0 8,0 9,0 8,6 8,0 9,5 9,0 9,5           9,0  
7 Finn Jørgensen 8 7,5 8,0 7,0 7,5 7,5 7,5 7,5 6,0 6,0 6,8 6,5 7,0 6,0 6,0 6,4 8,0 7,5 7,5 6,0 7,3 8,5 8,5 7,5 6,0 7,6 9,0 8,0 7,5 8,0 8,1 8,0 8,5 7,5 8,5 8,1 7,8 9,0 9,0 6,0 8,5 7,5 7,0 7,3 7,0 8,0 7,5 8,0 7,6 7,5 8,0 7,0 7,5 7,5 7,0 7,5 7,0 8,5 7,5 7,0 8,0 9,0 7,5           7,9  

 

Pløjning   Stævne: Pløjestævne   Arrangør:   Bromme Køreforening   DKFLOGO.tiff
 
   
                           
Grønjordspløjning Dato: 30-sep-17   Dommerunderskrift:            
                Agnete          
                           
                           
                           
Nummer   Ager 1   Nummer   Ager 2   Nummer   Ager 3  
Navn