Bromme Køreforening

 

Nyheder:

Indholdsfortegnelse:

Generalforsamling 2015 TopCup 2015 Indendørsstævne 2015
Orienteringstur Pløjestævne 2015  

Indendørsstævne

OBS!! Der er sket en fejl i resultatet.
Dennis Bundgaard har set videoerne af sine kørsler igennem og ser at han har kørt fejl bane.
Efter dialog med dommeren er Dennis Bundgaard derfor elimineret i 1.& 2. kørsel.
Det betyder derfor, at Per Poulsen er dagens vinder af 2-spands klassen!
Vi beklager og sørger selvfølgelig for, at Per Poulsen får sin præmie.

 
Pony II+III : Samlet tid
1 Jørgen Lamborg 04:35:00
2 Henriette Bendorff 04:37:00
3 Hanne Månsson 04:59:00
   
Junior og Youngdriver:  
1 Simon Bendorff  03:58:00
2 Mathias Blume 04:01:00
3 Jesper Lamborg Jørgensen 04:45:00
4 Casper Bundgaard 05:48:00
   
1-sp Pony I C+B kuske:  
1 Malene Bundgaard 03:58:00
2 Maria Buchwald 04:10:00
3 Thomas Petersen 04:13:00
4 Margit Mortensen 04:48:00
5 Julia Conradi 05:16:00
   
2-sp Hest og Pony:  
1 Per Poulsen 05:46:00
Dennis Bundgaard Dis
   
1-sp Hest C+B kuske:  
1 Jesper Jacobsen 03:45:00
2 Pernille Prip 03:55:00
3 Jeanne Thamsen 04:21:00
4 Ole Mac Jørgensen 05:03:00
5 Asta Brammer 05:37:00
   
1-sp Hest A og 1-sp Pony I A kuske:  
1 Jens Peder Pedersen 03:35:00
2 Udo Buchwald 03:39:00
   
1-sp Powerhorse:  
1 Britt Bendixen 04:52:00
2 Michael Damtoft Johansen 05:26:00

 

 

Pløjestævne

DKFLOGO.tiff
 
    Åbningsfurens retning Flækningens dybde,bred, renh Ryggens højde og udseende Furens retning Furens dybde  Furens Bredde Furens pakning og placering Afpløjnings forberedelse Afpløjningens finish Orden ved stykkets ender Forspænding og kørsel  Eventuelle fradrag
      Agnete Christensen Jens Frederik Jensen Ivan Hansen Femming Andersen Åbningsfurens retning Agnete Christensen Jens Frederik Jensen Ivan Hansen Femming Andersen Flækningens dybde,bred, renh Agnete Christensen Jens Frederik Jensen Ivan Hansen Femming Andersen Ryggens højde og udseende Agnete Christensen Jens Frederik Jensen Ivan Hansen Femming Andersen Gennemsnit 1. Syn Agnete Christensen Jens Frederik Jensen Ivan Hansen Femming Andersen Gennemsnit 2. Syn Agnete Christensen Jens Frederik Jensen Ivan Hansen Femming Andersen Gennemsnit 3. Syn Agnete Christensen Jens Frederik Jensen Ivan Hansen Femming Andersen Gennemsnit 4. Syn Gennemsnit 1 - 4 syn     Agnete Christensen Jens Frederik Jensen Ivan Hansen Femming Andersen Furens pakning og placering Agnete Christensen Jens Frederik Jensen Ivan Hansen Femming Andersen Afpløjnings forberedelse Agnete Christensen Jens Frederik Jensen Ivan Hansen Femming Andersen Afpløjningens finish Agnete Christensen Jens Frederik Jensen Ivan Hansen Femming Andersen Orden ved stykkets ender Agnete Christensen Jens Frederik Jensen Ivan Hansen Femming Andersen   Agnete Christensen Jens Frederik Jensen Ivan Hansen Femming Andersen Forspænding og kørsel Agnete Christensen
         
Stubjord      
Stævne: Pløjestævne      
Arrangør: Bromme Køreforening      
Dato: 03-10-2015      
Deltager nr. Pløjerens navn. Ager nr.         gns         gns         gns         gns         gns         gns         gns gns             gns         gns         gns         gns 1. bedømmelse   2. bedømmelse gns  
1 Kjeld Anholm 1 8,5 8,5 8,5 9,0 8,6 9,0 9,0 8,5 8,5 8,8 8,0 8,5 8,0 8,0 8,1 9,0 8,5 8,5 8,5 8,6 9,0 9,5 8,5 9,0 9,0 8,5 8,5 8,0 9,5 8,6 9,0 8,5 8,0 9,0 8,6 8,7 10,0 10,0 7,5 8,0 8,0 8,5 8,0 8,0 8,5 8,0 8,0 8,1 9,0 8,5 8,0 8,0 8,4 8,5 9,0 8,0 8,0 8,4 8,5 9,0 9,0 9,5   8,5 9,0 9,0 9,5 9,0  
8 Henrik Mikkelsen 2 8,5 8,5 8,5 9,0 8,6 7,5 6,5 8,0 8,5 7,6 7,5 8,0 7,5 8,0 7,8 8,5 7,5 8,0 8,0 8,0 9,0 7,5 8,0 9,0 8,4 8,5 9,0 8,0 8,5 8,5 9,0 8,5 8,0 8,5 8,5 8,4 10,0 6,0 8,0 8,5 7,5 8,0 8,0 7,5 7,0 8,0 8,5 7,8 7,5 8,5 7,5 7,5 7,8 7,0 7,0 7,5 8,0 7,4 8,5 9,0 7,5 9,0   8,0 8,5 8,0 9,5 8,5  
3 Flemming Larsen 3 9,0 8,0 7,5 8,0 8,1 6,5 5,0 6,0 7,5 6,3 6,5 7,0 7,5 7,5 7,1 8,0 7,0 7,0 8,0 7,5 8,5 7,5 7,5 8,0 7,9 8,0 8,0 7,0 8,5 7,9 8,5 8,0 7,5 7,5 7,9 7,8 10,0 10,0 7,5 7,0 7,0 7,5 7,3 5,5 5,5 6,5 8,0 6,4 5,5 5,5 6,0 7,0 6,0 7,0 7,0 7,0 7,5 7,1 7,0 8,0 7,5 8,5   7,0 8,5 8,0 9,0 7,9  
7 Jan Blume 4 9,5 9,5 8,5 9,0 9,1 9,5 9,5 9,0 9,5 9,4 8,5 8,5 8,5 8,5 8,5 9,5 8,0 9,0 9,0 8,9 9,5 9,0 8,5 9,0 9,0 9,5 9,5 9,0 9,5 9,4 9,5 9,5 9,5 9,5 9,5 9,2 10,0 10,0 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0 9,5 9,5 9,0 9,0 9,3 10,0 10,0 8,0 8,5 9,1 9,5 9,5 9,0 9,0 9,3 8,5 9,5 9,0 9,5   8,5 9,5 9,0 9,5 9,1  
4 Ole Mark 5 7,0 6,0 7,5 8,0 7,1 6,0 7,0 6,5 7,0 6,6 6,0 5,5 6,5 8,0 6,5 6,5 6,0 6,5 7,5 6,6 6,5 6,0 7,0 7,5 6,8 6,5 6,0 7,0 7,0 6,6 7,0 6,5 7,0 6,5 6,8 6,7 9,0 8,0 6,0 7,0 6,5 8,0 6,9 5,5 5,5 6,0 8,0 6,3 5,5 5,5 6,0 7,5 6,1 7,5 7,5 6,0 7,5 7,1 7,5 7,0 7,5 8,5   7,5 7,5 7,5 8,5 7,7  
2 Finn Jørgensen 6 8,0 8,0 7,0 6,5 7,4 6,0 6,5 6,0 6,5 6,3 6,5 7,0 7,0 7,0 6,9 8,0 7,0 6,0 7,0 7,0 8,0 7,0 6,5 8,5 7,5 8,0 7,0 6,0 8,0 7,3 7,0 7,5 7,0 8,0 7,4 7,3 9,0 7,0 8,0 8,0 7,0 8,5 7,9 6,0 6,0 6,0 7,5 6,4 6,0 6,0 5,0 6,5 5,9 6,5 6,5 6,0 7,0 6,5 6,0 8,0 7,0 9,0   7,0 7,5 7,0 9,0 7,6  
6 Lars Jørgen Jensen 7 4,0 4,0 5,0 5,0 4,5 7,0 7,5 5,0 5,0 6,1 4,5 5,0 5,0 5,0 4,9 5,0 5,0 6,0 5,5 5,4 7,0 5,0 6,5 6,5 6,3 7,5 6,0 7,0 7,5 7,0 8,0 6,5 7,5 7,0 7,3 6,5 9,0 6,0 8,5 8,5 7,5 8,0 8,1 7,0 7,0 6,5 7,5 7,0 8,5 8,5 6,5 7,5 7,8 5,5 6,0 6,5 7,0 6,3 7,5 7,5 7,5 8,5   8,0 7,5 7,5 9,0 7,9  
10 Peter Nielsen 8 4,0 4,0 5,5 6,0 4,9 4,0 6,0 6,0 6,5 5,6 4,0 5,0 6,0 5,5 5,1 6,0 4,0 5,0 6,5 5,4 5,5 4,0 5,0 6,0 5,1 5,5 6,0 6,5 6,5 6,1 5,5 5,0 6,0 6,0 5,6 5,6 8,0 10,0 5,0 5,0 5,0 6,0 5,3 5,0 5,0 5,0 6,0 5,3 5,0 5,0 5,0 5,5 5,1 5,5 6,0 5,0 5,5 5,5 6,0 8,0 7,0 8,5   4,5 7,0 7,0 8,5 7,1  
12 Michael Johansen 9 8,0 7,0 7,5 7,5 7,5 5,0 7,0 6,0 6,5 6,1 6,0 6,5 6,5 7,5 6,6 7,5 7,5 7,5 8,0 7,6 7,0 6,5 7,5 7,0 7,0 7,0 7,0 8,0 7,0 7,3 7,5 8,0 7,0 8,5 7,8 7,4 10,0 9,0 6,0 7,0 6,5 6,0 6,4 6,0 6,0 5,5 6,0 5,9 6,0 6,0 5,0 5,0 5,5 6,0 6,5 6,5 6,0 6,3 7,5 8,0 7,5 9,0   8,0 8,0 7,5 9,0 8,1  
11 Birger Hansen 10 8,0 7,0 8,0 8,0 7,8 7,5 9,0 7,5 7,5 7,9 7,0 8,0 8,0 8,0 7,8 7,0 8,0 8,0 8,0 7,8 8,5 8,0 8,0 9,5 8,5 8,5 8,5 7,5 9,0 8,4 8,5 9,0 8,0 8,5 8,5 8,3 10,0 10,0 8,0 8,0 8,0 9,0 8,3 8,5 8,5 8,0 8,5 8,4 9,0 9,0 8,0 8,5 8,6 7,5 8,0 7,5 9,0 8,0 8,5 9,0 8,5 9,0   8,5 9,5 8,5 9,5 8,9  
9 Anders H. Hansen 11 8,0 7,5 7,0 7,5 7,5 6,5 7,0 6,5 7,0 6,8 6,5 6,0 6,0 8,0 6,6 8,5 8,0 6,0 8,0 7,6 8,0 7,5 7,0 8,0 7,6 7,5 7,5 7,0 7,5 7,4 8,5 7,0 7,0 8,5 7,8 7,6 10,0 8,0 7,0 7,5 8,0 7,5 7,5 6,5 7,0 7,5 8,0 7,3 7,0 7,5 7,5 7,5 7,4 6,0 6,5 7,0 8,5 7,0 7,0 8,0 8,0 8,5   7,0 8,0 8,0 8,5 7,9  
5 Bjarne Wisler 12 8,5 8,0 8,0 8,0 8,1 8,5 9,5 8,5 8,5 8,8 9,0 8,5 8,0 9,0 8,6 9,0 8,0 8,0 8,5 8,4 9,0 8,5 9,0 9,0 8,9 9,0 9,0 8,0 8,5 8,6 9,0 8,5 8,0 8,5 8,5 8,6 10,0 9,0 9,0 9,0 8,5 9,0 8,9 9,0 9,0 8,5 8,5 8,8 9,0 9,0 8,5 9,0 8,9 6,0 7,0 7,5 9,0 7,4 7,5 9,0 9,0 9,0   8,5 9,0 9,0 9,5 8,8  
Pløjning   Stævne: Pløjestævne   Arrangør:   Bromme Køreforening   DKFLOGO.tiff
 
   
                           
Stubjordspløjning Dato: 03-okt-15   Dommerunderskrift:            
                Agnete Christensen        
                           
                           
                           
Nummer   Ager 1   Nummer   Ager 2   Nummer   Ager 3  
Navn Kjeld Anholm     Navn Henrik Mikkelsen     Navn Flemming Larsen    
Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde
Målinger 18,0 16,0 27,5 29,5 Målinger 18,0 15,5 25,0 32,0 Målinger 17,5 18,5 27,0 28,0
  16,0 18,0 24,0 28,5   17,0 18,0 33,0 32,0   17,5 19,0 25,5 28,0
  17,0 18,0 26,5 30,0   19,0 16,0 32,5 33,0   17,5 19,5 25,0 26,5
  17,0 18,0 23,5 30,0   17,0 16,5 30,0 32,0   19,5 19,5 26,5 28,0
Min/max 16,0 18,0 23,5 30,0 Min/max 15,5 19,0 25,0 33,0 Min/max 17,5 19,5 25,0 28,0
I alt 104,00 166,00 I alt 102,50 191,50 I alt 111,50 161,50
Gennemsnit 17,33 27,67 Gennemsnit 17,08 31,92 Gennemsnit 18,58 26,92
Ideal 18,00 29,00 Ideal 18,00 30,00 Ideal 18,00 27,00
Difference 0,67 1,33 Difference 0,92 -1,92 Difference -0,58 0,08
Point 10 10 Point 10 6 Point 10 10
                           
                             
Nummer   Ager 4   Nummer   Ager 5   Nummer   Ager 6  
Navn  Jan Blume      Navn Ole Mark     Navn Finn Jørgensen    
Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde
Målinger 18,0 17,0 25,5 25,5 Målinger 16,0 16,5 24,5 23,0 Målinger 17,0 16,5 23,0 28,5
  16,5 17,0 24,5 26,5   16,0 17,0 27,0 22,0   16,0 16,0 29,0 26,0
  17,0 18,0 25,5 24,5   16,0 17,0 26,0 31,0   16,0 18,0 24,0 24,5
  16,5 18,0 25,5 27,0   16,5 15,0 27,0 28,5   16,5 16,5 26,5 21,5
Min/max 16,5 18,0 24,5 27,0 Min/max 15,0 17,0 22,0 31,0 Min/max 16,0 18,0 21,5 29,0
I alt 103,50 153,00 I alt 98,00 156,00 I alt 98,50 152,50
Gennemsnit 17,25 25,50 Gennemsnit 16,33 26,00 Gennemsnit 16,42 25,42
Ideal 18,00 26,00 Ideal 18,00 30,00 Ideal 18,00 30,00
Difference 0,75 0,50 Difference 1,67 4,00 Difference 1,58 4,58
Point 10 10 Point 9 8 Point 9 7
      Dybde-/breddemåling side 1              
                           
                           
                           
Pløjning   Stævne: Pløjestævne   Arrangør:   Bromme Køreforening   DKFLOGO.tiff
 
   
                           
Stubjordspløjning Dato: 03-okt-15   Dommerunderskrift:            
                Agnete Christensen        
                           
                           
Nummer   Ager 7   Nummer   Ager 8   Nummer   Ager 9  
Navn Lars Jørgen Jensen   Navn Peter Nielsen     Navn Michael Johansen    
Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde
Målinger 17,5 19,0 23,0 24,0 Målinger 16,5 16,0 22,0 26,5 Målinger 16,5 16,5 22,5 24,0
  16,5 16,5 23,0 22,0   16,0 15,5 27,0 24,0   17,0 17,5 25,0 23,5
  17,0 17,5 21,0 22,0   16,0 15,0 30,0 31,5   17,5 16,5 22,0 25,5
  16,5 16,5 24,0 23,0   16,0 14,0 25,5 35,0   18,0 17,0 22,5 22,0
Min/max 16,5 19,0 21,0 24,0 Min/max 14,0 16,5 22,0 35,0 Min/max 16,5 18,0 22,0 25,5
I alt 101,50 137,00 I alt 94,50 164,50 I alt 102,00 139,50
Gennemsnit 16,92 22,83 Gennemsnit 15,75 27,42 Gennemsnit 17,00 23,25
Ideal 18,00 28,00 Ideal 18,00 28,00 Ideal 18,00 26,00
Difference 1,08 5,17 Difference 2,25 0,58 Difference 1,00 2,75
Point 9 6 Point 8 10 Point 10 9
                           
                             
Nummer   Ager 10   Nummer   Ager 11   Nummer   Ager 12  
Navn  Birger Hansen      Navn Anders H. Hansen     Navn Bjarne Wisler    
Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde
Målinger 18,0 19,0 25,5 28,5 Målinger 18,5 14,0 29,0 30,5 Målinger 19,0 17,5 22,5 25,5
  18,0 20,0 25,5 29,0   20,0 19,0 31,5 30,5   16,5 16,5 22,5 26,0
  18,0 19,0 31,5 31,5   19,0 16,5 29,5 32,0   18,0 18,5 22,5 24,0
  18,0 19,0 31,0 28,5   18,5 20,0 29,5 29,0   18,5 16,0 25,0 24,5
Min/max 18,0 20,0 25,5 31,5 Min/max 14,0 20,0 29,0 32,0 Min/max 16,0 19,0 22,5 26,0
I alt 111,00 174,00 I alt 111,50 180,50 I alt 105,50 144,00
Gennemsnit 18,50 29,00 Gennemsnit 18,58 30,08 Gennemsnit 17,58 24,00
Ideal 18,00 30,00 Ideal 18,00 30,00 Ideal 18,00 27,00
Difference -0,50 1,00 Difference -0,58 -0,08 Difference 0,42 3,00
Point 10 10 Point 10 8 Point 10 9
DKFLOGO.tiff
 
    Åbningsfurens retning Flækningens dybde,bred, renh Ryggens højde og udseende Furens retning Furens dybde  Furens Bredde Furens pakning og placering Afpløjnings forberedelse Afpløjningens finish Orden ved stykkets ender Forspænding og kørsel  Eventuelle fradrag
      Agnete Christensen Jens Frederik Jensen Ivan Hansen Femming Andersen Åbningsfurens retning Agnete Christensen Jens Frederik Jensen Ivan Hansen Femming Andersen Flækningens dybde,bred, renh Agnete Christensen Jens Frederik Jensen Ivan Hansen Femming Andersen Ryggens højde og udseende Agnete Christensen Jens Frederik Jensen Ivan Hansen Femming Andersen Gennemsnit 1. Syn Agnete Christensen Jens Frederik Jensen Ivan Hansen Femming Andersen Gennemsnit 2. Syn Agnete Christensen Jens Frederik Jensen Ivan Hansen Femming Andersen Gennemsnit 3. Syn Agnete Christensen Jens Frederik Jensen Ivan Hansen Femming Andersen Gennemsnit 4. Syn Gennemsnit 1 - 4 syn     Agnete Christensen Jens Frederik Jensen Ivan Hansen Femming Andersen Furens pakning og placering Agnete Christensen Jens Frederik Jensen Ivan Hansen Femming Andersen Afpløjnings forberedelse Agnete Christensen Jens Frederik Jensen Ivan Hansen Femming Andersen Afpløjningens finish Agnete Christensen Jens Frederik Jensen Ivan Hansen Femming Andersen Orden ved stykkets ender Agnete Christensen Jens Frederik Jensen Ivan Hansen Femming Andersen   Agnete Christensen Jens Frederik Jensen Ivan Hansen Femming Andersen Forspænding og kørsel Agnete Christensen
         
Grønjord      
Stævne: Pløjestævne      
Arrangør: Bromme Køreforening      
Dato: 03-10-2015      
Deltager nr. Pløjerens navn. Ager nr.         gns         gns         gns         gns         gns         gns         gns gns             gns         gns         gns         gns 1. bedømmelse   2. bedømmelse gns  
12 Michael Johansen 1 7,0 7,0 6,0 6,5 6,6 6,5 6,5 7,0 8,0 7,0 7,0 7,0 7,0 7,5 7,1 7,5 8,0 7,5 8,5 7,9 8,0 8,0 8,0 8,5 8,1 7,5 7,5 8,0 8,0 7,8 7,5 8,5 8,0 9,0 8,3 8,0 10,0 10,0 7,0 8,5 7,0 7,5 7,5 6,0 6,5 6,5 6,5 6,4 6,0 6,5 6,0 6,5 6,3 5,5 7,0 6,0 6,0 6,1 7,5 8,5 8,0 9,5   7,0 8,5 8,0   8,1  
11 Birger Hansen 2 7,0 7,0 7,0 7,0 7,0 8,0 8,5 7,0 7,5 7,8 7,5 7,5 7,5 8,0 7,6 8,5 8,5 8,0 8,0 8,3 8,5 8,5 8,0 8,0 8,3 8,5 8,5 7,5 8,0 8,1 8,0 8,0 8,0 9,0 8,3 8,3 10,0 10,0 8,0 9,0 7,5 6,0 7,6 7,5 7,5 7,0 7,5 7,4 7,5 8,0 7,0 8,0 7,6 8,0 8,5 7,0 7,5 7,8 9,0 9,5 8,5 9,5   8,5 9,5 8,5   9,0  
4 Ole Mark 3 7,5 6,5 6,5 7,5 7,0 5,0 5,0 6,5 6,5 5,8 7,0 7,0 7,5 8,5 7,5 8,0 6,0 7,5 7,0 7,1 6,5 6,5 7,0 7,5 6,9 7,0 6,5 7,5 7,0 7,0 7,5 7,5 7,5 8,5 7,8 7,2 9,0 6,0 7,0 7,0 7,0 6,0 6,8 6,0 7,5 7,0 5,5 6,5 8,0 7,5 6,0 5,5 6,8 6,5 8,5 6,5 6,0 6,9 7,5 8,5 8,0 9,5   7,0 8,5 8,0   8,1  
10 Peter Nielsen 4                                                                         0,0 0,0                                                              
9