Bromme Køreforening

 

Nyheder:

Indholdsfortegnelse:

Generalforsamling 2014 Topcup 2014 Pløjestævnet 2014
Påskestævne 2014 Orienteringstur 2014 Indendørsstævne 2014

Indendørsstævne 2014

Dressurstævnet
Nr. Kusk   Placering

Klasse A 1-spand hest og pony for konkurencekuske

9 Lars Nielsen -43,0 1
11 Udo Buchvald -58,5 2
12 Jens Peter Pedersen -58,5 2
       

Klasse B 1-spand hest og pony for øvede kuske

 
5 Helle Hebøll -47,0 1
6 Gitte Nielsen -52,0 2
2 Henriette Bendorff -54,0 3
1 Pernille Prip -55,5 4
3 Jesper Jacobsen -55,5 4
4 Thomas Petersen -62,0 6
7 Jørgen Høgh Andersen -62,5 7
8 Julia Conradi -70,0 8
       

Klasse C 1 & 2-spand hest og pony for mindre øvede kuske

17 Maria Buchvald -36,5 1
16 Anne Petersen -51,0 2
18 Margit Mortensen -56,5 3
21 Michael Damtoft Johansen -66,5 4
13 Cathrine Andersen -69,0 5
20 Therese Raffing -70,5 6
       
Klasse Junior 
24 Jesper Lamborg Jørgensen -55,0 1

 

Klindt Derby Cup
    1. kørsel 2. kørsel 3. kørsel Strafp. Plac.

Klasse A 1-spand hest og pony for konkurencekuske 

9 Lars Nielsen -6,5 -5,0 -3,0 -14,5 1
10 Monika Køier Andersen -8,0 -11,5 -5,0 -24,5 2
12 Jens Peter Pedersen -18,5 -6,0 -2,0 -26,5 3
11 Udo Buchvald -28,5 -9,0 -12,5 -50,0 4

Klasse B 1-spand hest og pony for øvede kuske 

4 Thomas Petersen -11,0 -10,5 -9,0 -30,5 1
3 Jesper Jacobsen -18,0 -10,0 -11,0 -39,0 2
5 Helle Hebøll -26,0 -20,5 -18,0 -64,5 3
6 Gitte Nielsen -26,0 -19,5 -21,5 -67,0 4
7 Jørgen Høgh Andersen -30,0 -20,5 -20,5 -71,0 5
8 Julia Conradi -34,0 -30,0 -30,5 -94,5 6
2 Henriette Bendorff -23,0 -22,5 0,0 Dis -

Klasse C 1 & 2-spand hest og pony for mindre øvede kuske 

17 Maria Buchvald -8,5 -7,5 -11,5 -27,5 1
18 Margit Mortensen -24,0 -18,0 -13,0 -55,0 2
20 Therese Raffing -53,0 -22,5 -17,0 -92,5 3
21 Michael Damtoft Johansen -46,0 -45,0 Udgået - -
 Klasse AB2 2-spand hest og pony for alle kuske 
22 Lars Heibing -65,5 -39,0 -39,0 -143,5 1
  Klasse junior 
24 Jesper Lamborg Jørgensen -29,0 -43,0 -32,0 -104,0 1

 

Klindt Maraton Cup
    Benny Petersen Per Poulsen Pernille Prip Point Plac.
Klasse A 1-spand og 2-spand hest og pony for konkurencekuske
9 Lars Nielsen 70 74 75 219 1
10 Monika Køier Andersen 68 68 75 211 2
22 Lars Heibing 68 66 68 202 3
12 Jens Peter Pedersen 62 61 76 199 4
11 Udo Buchvald 62 56 69 187 5
Klasse B 1-spand og 2 spand hest og pony for øvede kuske
3 Jesper Jacobsen 65 69 84 218 1
5 Helle Hebøll 64 70 78 212 2
4 Thomas Petersen 58 60 73 191 3
6 Gitte Nielsen 60 64 62 186 4
8 Julia Conradi 54 58 64 176 5
7 Jørgen Høgh Andersen 50 54 57 161 6
2 Henriette Bendorff 38 45 52 135 7
Klasse C 1 & 2-spand  hest og pony for mindre øvede kuske samt junior klasse
18 Margit Mortensen 65 69 71 205 1
24 Jesper Lamborg Jørgensen 58 62 77 197 2
17 Maria Buchvald 63 66 63 192 3
20 Therese Raffing 54 49 49 152 4
21 Michael Damtoft Johansen 37 57 51 145 5
             

Vi takker vore sponsorer for deres støtte til vore arrangementer: Lærkegårdens Foder, Lobri Rideudstyr og Akacie Blomster.

Pløjestævnet 2014

 
                                                                                                       
      Åbningsfurens retning Flækningens dybde,bred, renh Ryggens højde og udseende Furens retning Furens dybde  Furens Bredde Furens pakning og placering Afpløjnings forberedelse Afpløjningens finish Orden ved stykkets ender Forspænding og kørsel  Eventuelle fradrag
      Agnete Flemming Andersen Bent Rindum Ivan Hansen Åbningsfurens retning Agnete Flemming Andersen Bent Rindum Ivan Hansen Flækningens dybde,bred, renh Agnete Flemming Andersen Bent Rindum Ivan Hansen Ryggens højde og udseende Agnete Flemming Andersen Bent Rindum Ivan Hansen Gennemsnit 1. Syn Agnete Flemming Andersen Bent Rindum Ivan Hansen Gennemsnit 2. Syn Agnete Flemming Andersen Bent Rindum Ivan Hansen Gennemsnit 3. Syn Agnete Flemming Andersen Bent Rindum Ivan Hansen Gennemsnit 4. Syn Gennemsnit 1 - 4 syn     Agnete Flemming Andersen Bent Rindum Ivan Hansen Furens pakning og placering Agnete Flemming Andersen Bent Rindum Ivan Hansen Afpløjnings forberedelse Agnete Flemming Andersen Bent Rindum Ivan Hansen Afpløjningens finish Agnete Flemming Andersen Bent Rindum Ivan Hansen Orden ved stykkets ender Agnete Flemming Andersen Bent Rindum Ivan Hansen   Agnete Flemming Andersen Bent Rindum Ivan Hansen Forspænding og kørsel Agnete
         
Stubjord      
Stævne: Pløjestævne      
Arrangør: Bromme Køreforening      
Dato: 27-09-2014      
Deltager nr. Pløjerens navn. Ager nr.         gns         gns         gns         gns         gns         gns         gns gns             gns         gns         gns         gns 1. bedømmelse   2. bedømmelse gns  
1 Bjarne Wisler 1 8,0 7,5 7,5 7,5 7,6 8,5 8,0 8,0 8,0 8,1 8,5 8,5 8,5 9,0 8,6 9,0 7,5 8,5 8,0 8,3 9,0 7,5 8,0 8,5 8,3 9,0 8,0 8,0 8,0 8,3 8,5 8,5 8,0 8,5 8,4 8,3 9,0 4,0 7,0 9,0 8,0 7,5 7,9 7,5 8,5 8,0 7,5 7,9 8,0 8,0 8,5 7,5 8,0 8,0 8,5 9,0 8,0 8,4 9,0 7,0 9,0 9,0   8,5 9,0 9,0 9,0 8,7  
2 Jan Blume 2 9,5 9,0 8,5 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0 9,5 9,1 9,0 9,5 9,0 9,5 9,3 9,5 8,5 8,5 9,5 9,0 9,5 8,0 9,0 9,5 9,0 9,5 9,0 9,0 9,5 9,3 9,5 9,0 8,5 9,0 9,0 9,1 10,0 10,0 9,0 9,0 8,5 9,5 9,0 9,5 9,0 9,5 9,5 9,4 9,5 9,0 9,0 9,5 9,3 10,0 9,5 9,0 9,5 9,5 9,0 9,0 9,5 9,0   9,0 9,0 9,5 9,0 9,1  
3 Biger Hansen 3 8,0 7,0 7,0 8,0 7,5 8,5 7,5 8,0 8,5 8,1 7,5 9,0 9,0 8,5 8,5 9,5 8,5 8,0 8,5 8,6 9,0 8,0 8,0 9,0 8,5 8,5 8,5 8,5 8,0 8,4 8,0 8,5 8,0 8,0 8,1 8,4 10,0 10,0 7,5 8,5 7,0 8,5 7,9 8,0 8,5 8,0 8,0 8,1 7,5 8,5 8,5 8,0 8,1 8,0 9,0 9,0 8,5 8,6 9,0 8,5 9,5 9,0   9,0 9,0 9,5 9,0 9,1  
4 Rene Larsen 4 5,5 5,5 5,0 5,0 5,3 5,5 5,0 5,5 6,5 5,6 6,0 6,5 6,0 6,5 6,3 7,5 6,5 6,0 7,0 6,8 7,5 5,5 7,0 7,0 6,8 7,0 6,5 7,5 7,5 7,1 8,0 7,0 7,0 7,5 7,4 7,0 10,0 10,0 7,5 7,5 6,0 7,0 7,0 7,0 7,5 7,5 6,5 7,1 6,5 8,0 7,5 6,5 7,1 7,0 9,0 8,0 7,0 7,8 7,5 8,5 9,0 8,0   7,5 8,5 9,5 8,0 8,3  
5 Ole Mark 5 5,5 5,0 5,0 5,0 5,1 6,5 5,0 5,0 6,0 5,6 6,5 6,5 6,5 6,0 6,4 7,5 8,0 7,0 8,5 7,8 8,5 8,0 6,0 9,0 7,9 7,0 8,0 7,0 9,0 7,8 7,0 7,5 8,0 8,0 7,6 7,8 9,0 8,0 6,5 6,5 7,0 6,5 6,6 6,5 6,5 6,5 6,0 6,4 6,0 7,0 6,0 6,0 6,3 6,5 7,0 6,0 6,0 6,4 7,5 7,0 7,0 7,5   8,0 7,0 7,5 8,0 7,4  
6 Steffen Hansen 6 5,5 5,5 5,0 5,0 5,3 5,5 5,0 5,0 5,0 5,1 6,0 6,0 6,0 7,0 6,3 8,0 7,0 8,5 7,0 7,6 8,0 9,0 7,0 8,0 8,0 8,5 8,5 7,5 8,0 8,1 8,0 8,5 7,0 8,5 8,0 7,9 10,0 0,0 6,5 8,0 7,0 7,0 7,1 7,0 7,0 7,0 7,5 7,1 7,0 7,0 7,0 7,5 7,1 6,5 7,0 7,0 7,0 6,9 8,0 8,5 8,0 7,5   6,0 8,5 8,0 8,0 7,8  
7 Jørgen Ahrendt-Jensen 7 6,5 5,5 5,0 6,5 5,9 6,5 6,0 6,0 7,0 6,4 7,0 7,0 7,5 7,5 7,3 8,0 8,0 8,0 7,0 7,8 8,5 8,5 7,0 7,5 7,9 8,0 9,0 7,5 8,5 8,3 8,5 8,0 8,0 8,5 8,3 8,1 10,0 9,0 7,0 8,0 8,5 7,0 7,6 8,0 8,0 7,5 7,5 7,8 8,0 7,5 7,5 7,5 7,6 8,0 7,0 7,5 8,0 7,6 9,0 8,5 8,5 9,0   9,0 8,0 9,0 9,0 8,8  
8 Gunner Larsen 8 8,0 6,0 5,0 7,0 6,5 7,5 5,5 5,0 7,0 6,3 7,5 7,0 7,0 8,5 7,5 8,0 7,5 9,0 8,0 8,1 9,0 8,5 7,5 8,5 8,4 8,5 8,0 8,5 8,0 8,3 8,0 8,5 7,5 8,0 8,0 8,2 9,0 10,0 7,5 8,0 8,0 7,5 7,8 7,5 8,5 9,0 7,5 8,1 8,0 7,5 7,5 7,5 7,6 7,0 9,0 9,5 7,5 8,3 9,0 8,0 8,0 9,0   9,0 9,0 8,5 9,0 8,7  
9 Keld Andholm 9 9,0 8,5 8,5 8,5 8,6 9,0 8,5 8,5 9,0 8,8 8,5 8,0 8,0 8,5 8,3 9,5 7,5 9,0 9,5 8,9 8,5 9,0 8,5 8,0 8,5 9,5 8,0 9,0 9,5 9,0 9,5 8,5 8,0 8,5 8,6 8,8 10,0 8,0 8,0 8,5 8,0 8,0 8,1 8,5 8,5 8,5 8,0 8,4 8,5 9,0 9,0 8,5 8,8 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0 9,5 9,0   9,0 9,0 9,5 9,0 9,1  
10 Michael Johansen 10 7,5 7,0 7,0 7,0 7,1 7,5 6,5 7,0 7,0 7,0 5,0 5,5 5,5 5,5 5,4 7,0 7,0 6,5 7,0 6,9 7,5 8,0 8,0 6,5 7,5 8,0 8,5 8,5 8,0 8,3 8,0 8,5 8,0 8,0 8,1 7,7 7,0 0,0 7,0 7,0 6,5 7,5 7,0 6,5 6,5 8,0 7,0 7,0 6,5 6,5 8,5 7,0 7,1 7,0 7,0 7,5 7,5 7,3 8,0 8,0 9,0 7,5   8,0 8,5 9,0 8,0 8,3  
11 Jens Frederik Jensen 11 8,5 8,0 8,5 7,5 8,1 9,0 8,5 8,5 7,0 8,3 6,5 7,5 7,5 7,5 7,3 8,5 9,0 8,0 8,0 8,4 9,0 8,5 9,0 9,0 8,9 9,5 9,0 9,5 9,0 9,3 9,0 9,0 9,5 9,0 9,1 8,9 10,0 10,0 7,0 8,0 8,5 7,0 7,6 7,0 7,5 8,0 6,5 7,3 7,5 8,0 8,5 7,0 7,8 7,0 8,5 9,0 7,0 7,9 9,0 9,0 8,5 8,0   9,0 8,5 9,0 8,5 8,7  

 

Pløjning   Stævne: Pløjestævne   Arrangør:   Bromme Køreforening    
 
   
                           
Stubjordspløjning Dato: 27-sep-14   Dommerunderskrift:            
                Agnete          
                           
                           
                           
Nummer   Ager 1   Nummer   Ager 2   Nummer   Ager 3  
Navn Bjarne Wisler     Navn Jan Blume     Navn Biger Hansen    
Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde
Målinger 17,0 17,0 30,0 29,0 Målinger 19,0 18,5 27,0 23,0 Målinger 18,0 18,0 24,5 21,5
  16,0 16,0 26,5 29,0   19,0 17,0 26,0 25,0   16,5 17,0 24,0 24,0
  17,5 16,0 27,0 31,0   17,0 18,0 26,5 24,5   17,5 17,5 25,5 23,5
  17,5 19,0 27,5 32,5   19,5 18,5 26,5 23,0   20,0 18,5 25,0 24,0
Min/max 16,0 19,0 26,5 32,5 Min/max 17,0 19,5 23,0 27,0 Min/max 16,5 20,0 21,5 25,5
I alt 101,00 173,50 I alt 110,00 151,50 I alt 106,50 145,00
Gennemsnit 16,83 28,92 Gennemsnit 18,33 25,25 Gennemsnit 17,75 24,17
Ideal 18,00 26,00 Ideal 18,00 26,00 Ideal 18,00 26,00
Difference 1,17 -2,92 Difference -0,33 0,75 Difference 0,25 1,83
Point 9 4 Point 10 10 Point 10 10
                           
                             
Nummer   Ager 4   Nummer   Ager 5   Nummer   Ager 6  
Navn  Rene Larsen      Navn Ole Mark     Navn Steffen Hansen    
Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde
Målinger 18,0 16,0 23,0 30,5 Målinger 19,0 14,0 28,5 31,0 Målinger 18,5 17,0 36,5 32,5
  18,0 18,0 28,0 36,0   15,0 16,0 30,5 27,5   18,5 16,0 35,5 33,0
  18,5 17,0 25,0 28,0   17,5 16,0 27,0 28,0   18,5 17,0 33,0 31,0
  18,0 16,0 25,0 27,5   16,0 16,0 31,0 23,0   18,5 17,0 35,5 29,5
Min/max 16,0 18,5 23,0 36,0 Min/max 14,0 19,0 23,0 31,0 Min/max 16,0 18,5 29,5 36,5
I alt 105,00 164,00 I alt 96,50 172,50 I alt 106,50 200,50
Gennemsnit 17,50 27,33 Gennemsnit 16,08 28,75 Gennemsnit 17,75 33,42
Ideal 18,00 29,00 Ideal 18,00 28,00 Ideal 18,00 29,00
Difference 0,50 1,67 Difference 1,92 -0,75 Difference 0,25 -4,42
Point 10 10 Point 9 8 Point 10 0
      Dybde-/breddemåling side 1              
                           
                           
                           
Pløjning   Stævne: Pløjestævne   Arrangør:   Bromme Køreforening    
 
   
                           
Stubjordspløjning Dato: 27-sep-14   Dommerunderskrift:            
                Agnete          
                           
                           
Nummer   Ager 7   Nummer   Ager 8   Nummer   Ager 9  
Navn Jørgen Ahrendt-Jensen   Navn Gunner Larsen     Navn Keld Andholm    
Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde
Målinger 17,0 17,5 26,0 23,5 Målinger 17,5 16,0 32,5 27,5 Målinger 16,5 17,0 28,5 25,5
  20,0 17,5 30,0 23,5   13,5 16,0 29,5 28,5   17,5 18,0 25,5 25,5
  16,5 18,0 25,5 22,0   16,0 16,0 24,5 29,0   13,0 17,0 28,5 23,5
  20,5 18,5 26,0 26,5   19,5 17,0 28,0 25,0   17,5 17,0 27,5 25,0
Min/max 16,5 20,5 22,0 30,0 Min/max 13,5 19,5 24,5 32,5 Min/max 13,0 18,0 23,5 28,5
I alt 108,50 151,00 I alt 98,50 167,50 I alt 102,50 157,50
Gennemsnit 18,08 25,17 Gennemsnit 16,42 27,92 Gennemsnit 17,08 26,25
Ideal 18,00 28,00 Ideal 18,00 28,00 Ideal 18,00 30,00
Difference -0,08 2,83 Difference 1,58 0,08 Difference 0,92 3,75
Point 10 9 Point 9 10 Point 10 8
                           
                             
Nummer   Ager 10   Nummer   Ager 11   Nummer   Ager 12  
Navn  Michael Johansen    Navn Jens Frederik Jensen   Navn        
Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde Målingstype Dybde Bredde
Målinger 13,5 16,0 34,5 32,0 Målinger 13,5 16,0 21,5 24,5 Målinger        
  14,5 17,0 36,0 38,0   15,5 15,0 26,5 25,0          
  13,5 15,0 33,5 21,0   13,5 15,0 24,5 24,0          
  14,0 16,0 34,5 21,0   15,0 15,0 31,0 25,0          
Min/max 13,5 17,0 21,0 38,0 Min/max 13,5 16,0 21,5 31,0 Min/max 0,0 0,0 0,0 0,0
I alt 89,00 191,50 I alt 89,00 149,50 I alt 0,00 0,00
Gennemsnit 14,83 31,92 Gennemsnit 14,83 24,92 Gennemsnit 0,00 0,00
Ideal 18,00 26,00 Ideal 15,00 25,00 Ideal    
Difference 3,17 -5,92 Difference 0,17 0,08 Difference    
Point 7 0 Point 10 10 Point    

 

 
                                                                                                       
      Åbningsfurens retning Flækningens dybde,bred, renh Ryggens højde og udseende Furens retning Furens dybde  Furens Bredde Furens pakning og placering Afpløjnings forberedelse Afpløjningens finish Orden ved stykkets ender Forspænding og kørsel  Eventuelle fradrag
      Agnete Flemming Andersen Bent Rindum Ivan Hansen Åbningsfurens retning Agnete Flemming Andersen Bent Rindum Ivan Hansen Flækningens dybde,bred, renh Agnete Flemming Andersen Bent Rindum Ivan Hansen Ryggens højde og udseende Agnete Flemming Andersen Bent Rindum Ivan Hansen Gennemsnit 1. Syn Agnete Flemming Andersen Bent Rindum Ivan Hansen Gennemsnit 2. Syn Agnete Flemming Andersen Bent Rindum Ivan Hansen Gennemsnit 3. Syn Agnete Flemming Andersen Bent Rindum Ivan Hansen Gennemsnit 4. Syn Gennemsnit 1 - 4 syn     Agnete Flemming Andersen Bent Rindum Ivan Hansen Furens pakning og placering Agnete Flemming Andersen Bent Rindum Ivan Hansen Afpløjnings forberedelse Agnete Flemming Andersen Bent Rindum Ivan Hansen Afpløjningens finish Agnete Flemming Andersen Bent Rindum Ivan Hansen Orden ved stykkets ender Agnete Flemming Andersen Bent Rindum Ivan Hansen   Agnete Flemming Andersen Bent Rindum Ivan Hansen Forspænding og kørsel Agnete
         
Grønjord      
Stævne: Pløjestævne      
Arrangør: Bromme Køreforening      
Dato: 27-09-2014      
Deltager nr. Pløjerens navn. Ager nr.         gns         gns         gns         gns         gns         gns         gns gns             gns         gns         gns         gns 1. bedømmelse   2. bedømmelse gns  
11 Jens Frederik Jensen 1 7,0 7,0 7,5 8,0 7,4 7,0 7,5 8,0 7,0 7,4 7,5 8,0 7,0 7,0 7,4 9,5 8,5 8,0 9,0 8,8 8,5 8,5 8,5 9,0 8,6 8,5 8,5 8,5 8,0 8,4 8,5 7,5 9,0 8,5 8,4 8,6 10,0 8,0 6,0 7,0 7,0 6,0 6,5 7,5 7,0 7,5 7,0 7,3 7,0 7,5 7,5 6,5 7,1 7,5 6,5 8,0 8,0 7,5 9,0 8,5 9,0 9,0   9,0 8,5 9,0 9,0 8,9  
6 Steffen Hansen 2 7,0 6,5 6,0 7,0 6,6 6,0 6,0 5,0 6,0 5,8 6,0 7,5 6,5 7,0 6,8 7,5 8,0 6,5 7,5 7,4 6,5 8,0 8,0 7,0 7,4 8,0 7,5 8,5 7,0 7,8 7,0 7,0 8,0 8,0 7,5 7,5 10,0 10,0 5,0 6,5 7,0 6,0 6,1 6,0 6,0 6,0 6,0 6,0 6,0 6,0 6,0 6,0 6,0 6,0 6,5 6,5 6,0 6,3 7,0 8,5 8,5 7,5   7,0 8,5 8,5 7,5 7,9  
10 Michael Johansen 3 8,0 8,5 8,5 8,0 8,3 7,5 7,0 6,5 7,5 7,1 8,0 7,5 7,5 7,5 7,6 7,5 8,0 8,5 7,0 7,8 7,0 7,5 8,5 8,5 7,9 8,0 7,5 7,0 9,0 7,9 7,0 8,0 8,0 8,0 7,8 7,9 9,0 0,0 7,0 7,0 7,5 6,5 7,0 6,5 7,0 7,0 6,5 6,8 6,5 6,5 7,0 7,0 6,8 7,0 6,0 6,0 7,0 6,5 8,0 9,0 9,0 8,0   8,0 8,0 9,0 8,0 8,4  
9 Keld Andholm 4 8,5 8,5 8,0 8,5 8,4 8,0 7,5 7,0 8,5 7,8 8,5 8,0 8,0 8,0 8,1 8,0 7,5 7,0 8,0 7,6 9,0 8,0 8,0 8,5 8,4