Bromme Køreforening

Arkiv 2006

Nyheder:

Indholdsfortegnelse:

Indendørsstævnet

Pløjestævne

Orienteringstur Påskestævne 2006

TopCup finalen

TopCup 2006 Generalforsamlingen 2006

Indendørsstævnet

Bromme Køreforening ved arrangør ved sæsonen første indendørsstævne lørdag den 25. oktober. På forhånd var der 22 ekvipager tilmeldt til stævne hos Team Cabe Ejlstrupvej 120B. På stævnedagen mødte der kun 18 ekvipager op. Disse kuske og publikummet fik en dejlig oplevelse i et stort flot og nyt ridehus med fin kørsel fra alle kuskene. Der var 6 ekvipager i hver af klasserne, Debutanter, trænede kuske og øvede kuske.

C Let klasse
Debutanter
kusk A  dressur B   forhindring
A +   B
C maraton
total
gang
figur
strafp.
placering
strafp.
placering
strafp.
placering
strafp.
placering
strafp.
placering
Helle Heebøll
39,0 28,0 67,0 1 16,0 83,0 2 148,0 231,0 2
Malene West 38,0 42,0 80,0 0,0 1 80,0 1 143,0 2 223,0 1
Pernille Bjerre 49,0 39,0 88,0 3,0 91,0 145,0 236,0 5
Kirsten Date 40,0 32,0 72,0 2 12,0 84,0 151,0 235,0 4
Trine Kristiansen 46,0 45,0 91,0 2,0 2 93,0 141,0 234,0 3
Ole Reinholdt 56,0 48,0 104,0 19,0 123,0 174,0 297,0 6
B -Middel-klassen Trænede kuske
kusk A  dressur B   forhindring
A   +   B
C maraton
total
gang
figur
strafp.
placering
strafp.
placering
strafp.
placering
strafp.
placering
strafp.
placering
Pernille Prip-Hesselberg 32,0 31,0 63,0 2 7,0 2 70,0 2 140,0 210,0 2
Lotte Støvlbæk 35,0 29,0 64,0 11,0 75,0 143,0 218,0 3
Bjarne Wisler 51,0 30,0 81,0 15,0 96,0 137,0 2 233,0 4
Klaus Petersen 42,0 30,0 72,0 3,0 1 75,0 D D 6
Per Poulsen 45,0 44,0 89,0 24,0 113,0 147,0 260,0 5
Hanne Støvlbæk 33,0 27,0 60,0 1 9,0 69,0 1 132,0 201,0 1
A - Sværklassen
kusk A  dressur B   forhindring
A   +   B
C maraton
total
gang
figur
strafp.
placering
strafp.
placering
strafp.
placering
strafp.
placering
strafp.
placering
Kristina Klindt 42,0 32,0 74,0 3,0 2 77,0 124,0 1 201,0 1
Anna Rasmussen 39,0 29,0 68,0 16,0 84,0 144,0 228,0 5
Peter Andersen 54,0 38,0 92,0 15,0 107,0 141,0 248,0 6
Charlotte Dani Larsen 31,0 29,0 60,0 2 6,0 66,0 1 138,0 2 204,0 2
Kurt Klindt 31,0 26,0 57,0 1 10,0 67,0 142,0 209,0 3
Thomas Petersen 38,0 27,0 65,0 1,0 66,0 1 150,0 216,0 4

Bromme Køreforening vil takke Team Cabe for husly samt kuske, dommere og hjælper for deres indsats, som gjorde det muligt at gennemføre stævnet. Der skal også lyde en stor tak til vores sponcerer:

  HC Handelscenter, Venslev A/S . HC Vej 8 . DK-4050 Skibby .Tlf. 4759 4700. www.hc-venslev.dk 

  Klindt Rideudstyr, Stevnsvej 85, 4660 St. Heddinge. Tlf.: 56 50 41 08. www.klindt.net

Lærkegården, Munkebjergbyvej 22  4190 Munkebjergby. Tlf.:  23 46 06 60 og aften på 57 80 60 45 www.laerkegaarden-fodersalg.dk

Se billederne: tryk her

 

Pløjestævne 

Bromme Køreforening afholdte søndag den 7. oktober det årlig kvalificerende pløjestævne til DM. Kirsten og Poul Petersen på Støvlebækgård i Havrebjerg modtog os igen i år hjertelig.

Vi havde et overskyet vejr og der blev flere gange kigget op om himmelen, men vi fik da kun to meget korte byger. Vi må trods alt sige at det var et godt vejr for både hestene og pløjerne. Der var et rigtig godt fremmøde, idet 15 kuske var tilmeldt. En kusk måtte dog melde afbud på grund af en defekt bil og en anden kusk deltog ikke i eftermiddagspløjningen, da han skulle til stor middag ( Han ville dog ikke gå glip af pløjetræningen om formiddagen). Mange af vore hesteracer var repræsenteret, idet vi kunne se spand med oldenborgere, frederiksborgere, fjordheste, svenske skovheste og belgier.

Poul Petersen havde valgt det pløjestykke der lå mellem Slagelse – Kalundborg landevej og Jordbrovej. Dette gav mange af trafikanterne en sjælden og spændende oplevelse og en del gav sig tid til at kigge nærmere på disse pløjere og deres heste.

Jorden var meget velegnet til pløjning, da arealet var meget jævnt og med få sten. Dette gav pløjerne en fair og god konkurrence med fine resultater, der blev udregnet, mens pløjerne velfortjent nød de gule ærter. Vi havde fire dygtige dommere, Flemming Andersen, Flemming Jensen, Richard Nielsen og Erik Pedersen, i to hold til at vurdere pløjningen.

Vi var også heldige, idet vi stadig har tilgang af ny kuske, der er interesseret i at deltage i pløjeaktiviteterne. Henrik Mikkelsen startede for første gang i en konkurrence. Dette gav lidt vanskeligheder, men ”når nøden er størst er hjælpen altid nærmest”. Allan Sørensen trådte hjælpende til. Så i stedet for at opgive, blev der pløjet videre med en hjælper ved ploven. Tak til Allan.

Bromme køreforening vil gerne takke værtsparet for husly samt dommere og hjælpere for deres indsats. Kuskene skal også have en tak fordi de mødte så talstærkt op og det var rigtig dejlig at se flere begyndere blandt kuskene. Det tegner godt for fremtiden, og vi glæder os til næste sæson på Støvlebækgård.

 

 

Point formiddag

Point eftermiddag 

Point Total 

Placering 

Jan Hansen 

92,0 

103,1 

195,1 

Birger Hansen 

92,2 

99,0 

191,2 

Kurt Hansen 

93,9 

93,7 

187,6 

Keld Anholm 

88,9 

98,0 

186,9 

Bjarne Wisler 

91,9 

94,9 

186,6 

Jørgen Jensen 

83,7 

85,9 

169,6 

Jørgen Arnt 

78,6 

87,2 

165,8 

Finn Jørgensen 

83,7 

79,2 

162,9 

Henry Poulsen 

79,4 

82,7 

162,1 

Herluf Vestergaard 

76,7 

75,4 

152,1 

10 

Henrik Juul Jensen 

66,7 

81,9 

148,6 

11 

Henrik Pedersen 

74,3 

73,5 

147,8 

12 

Jørgen Andersen 

80,7 

Henrik Mikkelsen 

Se billederne: tryk her

 

TopCup Finalen 2006

TopCup blev kørt inde på Christiansborgs Ridebane den 10. september.

Resultatet for konkurrence på Christiansborg Ridebane var følgende
Klasse Navn TopCup på Christiansborg Slotsplads
      Tilladt køretid: 02:05
Klasse A: konkurrence kuske   1. Gennemkørsel  

2. Gennemkøresel

Samlet resultet
 

tid

point tid

point

tid point tid point tid point plads
A Pia Petersen 01:55 0,0 0 01:53 0,0 0 03:48 0,0    1
A Anne-Chri. Arvidsson 01:55 0,0 0 01:47 0,0 3 03:42 3,0    2
A Thomas Petersen 02:05 0,0 3 02:03 0,0 0 04:08 3,0    3
A Anders Hansen 01:44 0,0 6 01:53 0,0 0 03:37 6,0    4
A Peter Koux 01:58 0,0 0 01:58 0,0 6 03:56 6,0  
A Amanda Justesen 02:06 1,0 9 02:01 0,0 3 04:07 13,0  
A Arnild Arp-Hansen 01:52 0,0 3 01:51 0,0 6 03:43 9,0  
A Hans-Henrik Nielsen 02:12 7,0 15 02:03 0,0 3 04:15 25,0  
A Kristina Klindt 02:02 0,0 0 02:01 0,0 6 04:03 6,0  
A Kurt Klindt 02:01 0,0 6 02:03 0,0 3 04:04 9,0  

 

      Tilladt køretid: 02:11
Klasse B: øvede kuske   1. Gennemkørsel   2. Gennemkøresel Samlet resultet
  tid point tid point tid point tid point tid point plads
B Klaus Petersen 02:02 0,0 6 02:02 0,0 0 04:04 6,0 1
B Hanne Støvlbæk 02:08 0,0 3 02:07 0,0 3 04:15 6,0 2
B Hanne G Jensen 02:08 0,0 6 02:12 1,0 0 04:20 7,0 3
B Lotte Støvlbæk 01:57 0,0 3 01:59 0,0 9 03:56 12,0 4
B Jens Fr. Jensen 02:12 1,0 3 02:00 0,0 9 04:12 13,0  
B Jørgen Sørensen 02:11 0,0 12 02:08 0,0 3 04:19 15,0  
B Henrik Juhl Jensen 02:25 14,0 0 02:09 0,0 3 04:34 17,0  
B Erik Nielsen 02:17 6,0 0 02:23 12,0 0 04:40 18,0  
B Per Poulsen 02:16 5,0 6 02:08 0,0 9 04:24 20,0  
B Jørgen Jensen 02:12 1,0 18 02:03 0,0 6 04:15 25,0  
B Jørgen Lamborg 02:08 0,0 18 02:12 1,0 6 04:20 25,0  
B Lena Vabø 02:17 6,0 6 02:14 3,0 12 04:31 27,0  
B Tina Bratajka 02:24 13,0 6 02:18 7,0 9 04:42 35,0  

 

      Tilladt køretid: 02:17
Klasse C. Begynder kuske   1. Gennemkørsel   2. Gennemkøresel Samlet resultet
  tid point tid point tid point tid point tid point plads
C Malene West  02:03 0,0 0 02:01 0,0 0 04:04 0,0 1
C Kurt Haupt 02:11 0,0 0 02:09 0,0 3 04:20 3,0 2
C Lisbeth Kjær  02:04 0,0 6 02:02 0,0 3 04:06 9,0 3
C Jens Peter Johansen 02:15 0,0 3 02:09 0,0 6 04:24 9,0 4
C Benny Petersen 02:18 1,0 6 02:11 0,0 3 04:29 10,0 5
C Helle Heebøl 02:22 5,0 3 02:12 0,0 9 04:34 17,0  
C Henrik Køier 02:01 0,0 6 02:02 0,0 6 04:03 12,0  
C Henrik Rasmussen 03:01 44,0 6 02:17 0,0 9 05:18 59,0  
C Julia Conradi 02:22 5,0 19 02:19 2,0 6 04:41 32,0  
C Jørgen Høgh Andersen 02:25 8,0 3 02:21 4,0 0 04:46 15,0  
C Jørgen Neumann 02:16 0,0 9 02:19 2,0 3 04:35 14,0  
C Keld Svensson 02:40 23,0 0 02:26 9,0 6 05:06 38,0  
C Kerstin J Segerlind 02:28 11,0 6 02:24 7,0 3 04:52 27,0  
C Kurt Thuesen 02:15 0,0 12 02:09 0,0 6 04:24 18,0  
C Nathalie Nikolajsen 02:48 31,0 0 02:42 25,0 0 05:30 56,0  
C Per Dani Larsen 02:13 0,0 6 02:05 0,0 12 04:18 18,0  
C Peter Giersing 02:40 23,0 12 02:25 8,0 3 05:05 46,0

Det samlede resultat af de 7 stævner blev:

Klasse A: Konkurrence kuske

SOK

fkr

kal

hkr

ull

bkr

chr

antal stævner 3 bedste stævner
samlet total
point tid point tid point tid point tid point tid point tid point tid point tid
Peter Koux 0,0 03:50  0,0 03:22 . . 0,0 03:39 0,0 03:05 3,0 03:26 6,0 03:56 6 0,0 10:06 1
Anders Hansen 0,0 03:46 0,0 03:25 . . 18,0 03:45 3,0 03:04 . . 6,0 03:37 5 3,0 10:15 2
Anne-Chri. Arvidsson 0,0 03:43 3,0 02:56 . . 9,0 03:40 . . . . 3,0 03:42 4 6,0 10:21 3
Arnild Arp-Hansen . . 0,0 03:40 . . 0,0 03:38 6,0 03:09 9,0 03:46 9,0 03:43 5 6,0 10:27 4
Pia Petersen 6,0 03:48 3,0 03:36 6,0 03:23 12,0 03:38 0,0 Dis 3,0 03:37 0,0 03:48 7 6,0 11:01 5
Thomas Petersen 23,0 04:33 3,0 03:48 0,0 03:46 30,0 04:24 3,0 03:40 9,0 04:05 3,0 04:08 7 6,0 11:14 6
Udo Buchwald 9,0 04:08 3,0 03:25 . . 12,0 03:58 3,0 03:28 . . . . 4 15,0 11:01 7
Kurt Klindt 4,0 04:11 9,0 03:48 3,0 03:51 . . . . 12,0 03:58 9,0 04:04 5 16,0 11:50 8
Amanda Justesen . . 9,0 03:39 . . 9,0 03:55 6,0 03:19 21,0 04:09 13,0 04:07 5 24,0 10:53 9
Kristina Klindt 11,0 04:18 18,0 03:40 12,0 03:43 0 . . . 15,0 04:05 6,0 04:03 5 29,0 12:04 10
Henrik Sloth 24,0 04:34 0,0 03:40 . . 11,0 04:12 . . . . . . 3 35,0 12:26 11
Hans-Henrik Nielsen 78,0 05:22 3,0 03:48 . . 50,0 04:45 . . . . 25,0 04:15 4 78,0 12:48 12
Liselotte Watson . . . . 0,0 04:06 . . . . . . . . 1 0,0 04:06
Ole Nielsen . . 6,0 04:06 . . . . . . . . . . 1 6,0 04:06
Ane Wieder . . 9,0 03:43 . . . . . . . . . . 1 9,0 03:43
Henrik Hansen 10,0 04:14 . . . . . . . . . . . . 1 10,0 04:14
Peter Andersen 51,0 04:52 . . . . 39,0 04:34 . . . . . . 2 90,0 09:26
Birger Hansen . . Dis . . . . . . . . .. . 1
Bjarne Th Christensen Dis . . . . . . . . . . .. . 1
Klasse B: 
øvede kuske
SOK fkr kal hkr

ull

bkr chr antal stævner 3 bedste stævner
samlet total
point tid point tid point tid point tid point tid point tid point tid point tid
Klaus Petersen 30,0 04:48 0,0 03:52 6,0 03:42 21,0 04:05 . . 0,0 04:03 6,0 04:04 6 6,0 11:37 1
Erik Nielsen . . 0,0 03:34 12,0 03:25 6,0 04:19 3,0 03:58 6,0 04:07 18,0 04:40 6 9,0 11:39 2
Jørgen Lamborg 61,0 05:19 4,0 04:25 . . 34,0 04:41 6,0 04:08 0,0 04:18 25,0 04:20 6 10,0 12:51 3
Hanne G Jensen 21,0 04:39 14,0 04:22 3,0 03:38 11,0 04:27 6,0 03:42 12,0 03:48 7,0 04:20 7 16,0 11:40 4
Hanne Støvlbæk 26,0 04:44 . .. . . . . 15,0 03:53 1,0 04:17 6,0 04:15 4 22,0 12:25 5
Lotte Støvlbæk 12,0 04:15 . . . . . . 15,0 03:28 6,0 03:51 12,0 03:56 4 30,0 12:02 6
Jens Fr. Jensen 35,0 04:50 12,0 04:16 6,0 04:08 17,0 04:20 . . 13,0 04:12 13,0 04:12 6 31,0 12:36 7
Gert Frid 34,0 04:34 6,0 03:50 6,0 03:52 . . 21,0 04:06 . . . . 4 33,0 11:48 8
Per Poulsen 35,0 04:50 11,0 04:17 9,0 04:02 72,0 05:07 18,0 03:49 38,0 04:45 20,0 04:24 7 38,0 12:08 9
Bøje Andersen 26,0 04:47 Dis . . 33,0 04:46 3,0 03.49 9,0 04.05 . . 5 38,0 12:41 10
Jørgen Jensen . . . . . . 78,0 05:19 8,0 03:37 9,0 03:57 25,0 04:15 4 42,0 11:49 11
Henrik Juhl Jensen . . . . 18,0 04:25 62,0 05:12 12,0 04:07 35.0 04:39 17,0 04:34 5 47,0 13:06 12
Lena Vabø . . 9,0 03:53 . . 35,0 04:31 24,0 03:49 15,0 04:21 27,0 04:31 5 48,0 12:03 13
Jørgen Sørensen . . . . 21,0 03:19 . . 15,0 03:57 . . 15,0 04:19 3 51,0 11:35 14
Bjarne Wisler 9,0 04:33 12,0 03:43 . . . . 30,0 03:40 . . . . 3 51,0 11:56 15
Tina Bratajka . . . . 6,0 04:05 40,0 04:47 . . 15,0 04:13 35,0 04:42 4 56,0 13:00 16
Carina Frid 35,0 04:50 Dis 15,0 03:48 . . 9,0 03:50 . . . . 4 59,0 12:28 17
Jette Thelin-Kjærum . . . .. 0,0 03:47 . . . . . . . 1 0,0 03:47
Niels Arp-Hansen 25,0 04:34 . . . . . . . . . . . . 1 25,0 04:34
Gerd Veierskov . . . . . . 104,0 05:51 . . . . . . 1 104,0 05:51
Susanne Veierskov 98,0 05:32 9,0 04:16 . . . . . . . . . 2 107,0 09:48
Klasse C: Mindre øvede kuske SOK fkr kal hkr

ull

bkr chr antal stævner 3 bedste stævner
samlet total
point tid point tid point tid point tid point tid point tid point tid point tid
Jørgen Høgh Andersen . . 9,0 04:17 0,0 03:57 2,0 04:36 15,0 03:39 0,0 04:28 15,0 04:56 6 2,0 13:01 1
Malene West . . Dis 3,0 03:38 10,0 04:31 . . 0,0 03:59 0,0 04:04 5 3,0 11:51 2
Lisbeth Kjær 20,0 04:49 . . 6,0 03:34 . . 6,0 03:50 9,0 04:06 4 21,0 11:30 3
Benny Petersen . . 3,0 04:01 9,0 03:37 . . . . 24,0 04:18 10,0 04:29 4 22,0 12:07 4
Kurt Haupt 31,0 05:03 Dis . . . . 6,0 04:00 16,0 04:50 3,0 04:20 5 25,0 13:18 5
Jørgen Neumann . . Dis 6,0 04:17 24,0 04:55 . . 8,0 04:36 14,0 04:35 5 28,0 13:28 6
Per Dani Larsen 37,0 05:04 6,0 04:20 . . 52,0 05:02 15,0 03:39 12,0 04:32 18,0 04:18 6 33,0 12:51 7
Kerstin J Segerlind 35,0 05:04 9,0 03:36 . . . . 3,0 04:31 .. . 27,0 04:52 4 39,0 13:19 8
Helle Heebøl 12,0 04:00 . . . . 15,0 04:06 21,0 04:34 17,0 04:34 4 44,0 12:40 9
Henrik Køier 69,0 04:55 . . 23,0 04:42 38,0 04:51 15,0 03:45 18,0 04:33 12,0 04:03 2+4 45,0 12:21 10
Kurt Thuesen . . 39,0 04:39 18,0 04:02 55,0 05:14 12,0 03:03 18,0 04:16 18,0 04:24 6 48,0 11:21 11
Keld Svensson . . 0,0 04:06 15,0 04:05 .. . . . . . 38,0 05:06 3 53,0 13:17 12
Jens Peter Johansen . . . . . . . . 42,0 04:43 12,0 04:21 9,0 04:24 3 63,0 13:28 13
Julia Conradi 78,0 05:44 . . 30,0 04:42 47,0 04:48 . . 6,0 04:26 32,0 04:41 5 68,0 13:49 14
Peter Giersing 133,0 06:30 20,0 04:30 . . 88,0 05:35 15,0 04:14 . . 46,0 05:05 5 81,0 13:49 15
Nathalie Nikolajsen 35,0 05:07 . . . . 51,0 05:16 12,0 04:19 . . 56,0 05:30 4 98,0 14:42 16
Henrik Rasmussen 89,0 06:04 . . . . 51,0 04:58 33,0 04:24 . . 59,0 05:18 4 143,0 14:40 17
Søren Jørgensen 138,0 06:41 47,0 05:18 . . . 56,0 04:34 . . . . 3 241,0 16:33 18
Anneli Hansen 9,0 04:17 . . . . . . . . . . . . 1 9,0 04:17
Jørgen Andersen . . . . . . . . . . 9,0 04:29 . . 1 9,0 04:29
Pia Jensen . . 12,0 03:45 . . . . . . . . . . 1 12,0 03:45
Trine Faurskou . . . . . .. . 12,0 04:20 . . . . 1 12,0 04:20
Helene Skov . . . . . . . . . . 15,0 04:46 . . 1 15,0 04:46
Ole Reinholdt . . Dis . . . . . . 23,0 04:29 . . 2 23,0 04:29
Tina Sørensen 27,0 05:05 .. . .. . . . . . . . . . 1 27,0 05:05
Preben Olsen 34,0 05:03 . . . . . . . . . . . . 1 34,0 05:03
Jens R. Hansen . . . . . . 48,0 05:01 . . . . . . 1 48,0 05:01
Line Hansen . . . . . . 113,0 06:05 . . . . . . 1 113,0 06:05
Leif Andersen . . . . . 115,0 06:01 . . . . . . 1 115,0 06:01

 

Se billederne: tryk her

 

Orienteringstur.

Søndag den 27. august blev orienteringsturen kørt i Sønderskov Nord med poster ved offentlig vej. Turen og opgaverne var tilrettelagt af Erik Nielsen og Jørgen Lamborg. Der var mødt 13 ekvipager, der fik et god varieret tur i skoven med 6 poster med spørgsmål og en post med praktisk køreopgaver.

Navn point placering
Lena Vabø 51 1
Julia Conradi 49 2
Lone Wunsch 48 3
Jørgen Jensen 46 4
Claus Rasmussen 46 4
Preben Vilhelmsen 46 4
Herluf Vestergaard 44 7
Anne Larsen 43 8
Matilde Sørensen 42 9
Egon Skov 41 10
Maiken Olsen 41 10
Malene West 40 12
Erling Larsson 18 13

Pokalen blev i år vundet af Malene West.

Se billeder tryk her

TopCup 2006.

Søndag den 20. august blev 6. afdeling af TopCup 2006 afviklet af Bromme Køreforening. TopCup - stævnet blev gennemført på Gulagervej hos Stutteri Gærshøj. Keglekørselsbanen ved tilrettelagt af Jørgen Lamborg på stutteriets kørebane, der var en 40 x 120 meter  stor græsbane. Der var mødt 34 ekvipager, der var opdelt i tre klasser.

Klasse A

  Hastighed: 240 m/min.    Tilladt køretid: 02:05      
  1. gennemkørsel 2. gennemkørsel Samlet resultat
Navn tid point tid point kegler tid point tid point kegler tid point plads

Peter Koux

01:46 0,0 0 01:40 0,0 3 03:26 3,0 1
Pia Petersen 01:47 0,0 3 01:50 0,0 0 03:27 3,0 2
Arnild Arp-Hansen 01:57 0,0 6 01:49 0,0 3 03:46 9,0 3
Thomas Petersen 02:08 3,0 3 01:57 0,0 3 04:05 9,0 4
Kurt Klindt 02:02 0,0 6 01;56 0,0 6 03:58 12,0 5
Kristina Klindt 02:05 0,0 9 02:00 0,0 6 04:05 15,0 6
Amanda Justesen 02:05 0,0 6 02:04 0,0 15 04:09 21,0 7

 

Klasse B

  Hastighed: 230 m/min.    Tilladt køretid: 02:11      
  1. gennemkørsel 2. gennemkørsel Samlet resultat
Navn tid point tid point kegler tid point tid point kegler tid point plads
Klaus Petersen 02:06 0,0 0 01:57 0,0 0 04:03 0,0 1
Jørgen Lamborg 02:11 0,0 0 02:07 0,0 0 04:18 0,0 2
Hanne Støvlbæk 02:12 1,0 0 02:05 0,0 0 04:17 1,0 3
Lotte Støvlbæk 01:56 0,0 6 01:55 0,0 0 03:51 6,0 4
Erik Nielsen 02:04 0,0 3 02:03 0,0 3 04:07 6,0 5
Jørgen Jensen 02:03 0,0 3 01:54 0,0 6 03:57 9,0 6
Bøje Andersen 02:08 0,0 6 01:57 0,0 3 04:05 9 7
Hanne G. Jensen 01:55 0,0 3 01:53 0,0 9 03:48 12,0 8
Jens F. Jensen 01:57 0,0 6 02:15 4,0 3 04:12 13,0 9
Tina Bratajka 02:09 0,0 3 02:04 0,0 12 04:13 15,0 10
Lena Vabø 2:11 0,0 12 02:10 0,0 3 04:21 15,0 11

 

Klasse C

  Hastighed: 220 m/min.    Tilladt køretid: 02:17      
  1. gennemkørsel 2. gennemkørsel Samlet resultat
Navn tid point tid point kegler tid point tid point kegler tid point plads
Malene West 02:01 0,0 0 01:58 0,0 0 03:59 0,0 1
Jørgen Høgh Andersen 02:14 0,0 0 02:14 0,0 0 04:28 0,0 2
Julia Conradi 02:17 0,0 3 02:09 0,0 3 04,26 6,0 3
Jørgen Neumann 02:22 5,0 3 02:14 0,0 0 04:36 8,0 4
Jørgen Andersen 02:16 0,0 6 02:13 0,0 3 04:29 9,0 5
Jens Peter Johansen 02:09 0,0 3 02:12 0,0 9 04:21 12,0 6
Per Dani Larsen 02:12 0,0 9 02:20 3,0 0 04:32 12,0 7
Henrik Køier 02:23 6,0 3 02:10 0,0 3 04:33 12,0 8
Helene Skov 02:27 10,0 0 02:19 2,0 3 04:46 15,0 9
Kurt Haupt 02:27 10,0 0 02:23 6,0 0 04:50 16,0 10
Kurt Thuesen 02:10 0,0 6 02:06 0,0 12 04:16 18,0 11
Helle Heebøl 02:17 0,0 9 02:17 0,0 12 04:34 21,0 12
Ole Reinholdt 02:19 2,0 12 02:10 0,0 9 04:29 23,0 13
Benny Petersen 02:12 0,0 12 02:06 0,0 12 04:18 24,0 14

Herefter er den samlede stilling i TopCup 2006

 

3 bedste stævner

Klasse A.

Point Tid Plads

Peter Koux

0,0 10:06 1
Anders Hansen 3,0 10:15 2
Arnild Arp-Hansen 6,0 10:27 3
Thomas Petersen 6,0 11:14 4
Anne-Christina Arvidsson 12,0 10:19 5
Pia Petersen 12,0 10:36 6
Udo Buchwald 15,0 11:01 7
Kurt Klindt 16,0 11:50 8
Amanda Justesen 24,0 10:53 9
Henrik Sloth 35,0 12:26 10
Kristina Klindt 38,0 12:06 11
Hans-Henrik Nielsen 131,0 13:55 12

 

 

3 bedste stævner

Klasse B Point Tid Plads
Klaus Petersen 6,0 11:37 1
Erik Nielsen 9,0 11:39 2
Jørgen Lamborg 10,0 12:51 3
Hanne G. Jensen 20,0 11:47 4
Jens F. Jensen 31,0 12:36 5
Lotte Støvlbæk 33;0 11:34 6
Gert Frid 33,0 11:48 7
Per Poulsen 38,0 12:08 8
Bøje Andersen 38,0 12:41 9
Hanne Støvlbæk 42,0 12:54 10
Lena Vabø 48,0 12:03 11
Bjarne Wisler 51,0 11:56 12
Carina Frid 59,0 12:28 13
Tina Bratajka 61,0 13:05 14
Henrik Juhl Jensen 65,0 13:11 15
Jørgen Jensen 95,0 12:53 16

 

  3 bedste stævner
Klasse C Point Tid Plads
Jørgen Høgh Andersen 2,0 13:01 1
Malene West 13,0 12:18 2
Lisbeth Kjær 32,0 12:13 3
Per Dani Larsen 33,0 12:51 4
Benny Petersen 36,0 11:56 5
Jørgen Neumann 38,0 13:48 6
Kerstin J. Segerlind 47,0 13:31 7
Kurt Thuesen 48,0 11:21 8
Helle Heebøl 48,0 12:40 9
Kurt Haupt 53,0 14:01 10
Henrik Køier 71,0 13:09 11
Julia Conradi 83,0 13:36 12
Nathalie Nikolajsen 98,0 14:42 13
Peter Giersing 123,0 14:19 14
Henrik Rasmussen 173,0 15:26 15
Søren Jørgensen 241,0 16:33 16

 

Se billeder tryk her

Påskestævnet 15. april 2006

Det 12. Påskestævne blev gennemført med  tilslutning fra kuskene og fra publikum trods det kolde vejr, hvor solen tittede frem på den 1. forårsdag i år. Bestyrelsen vil gerne hermed sige tak til dommere, til sponsorer, til lodsejere, der velvilligt har ladet os køre på deres ejendomme og til alle de mange hjælpere i marken, i cafeteriet/pølsevognen og i sekretariatet, der endnu engang har hjulpet os med at gennemføre dette kørestævne.
En særlig tak til kuskene, som alle deltog med godt humør og udvisning af god sportsånd.

Resultatet blev:

 

Klasse 1.  A-Dressur  C-kegle A+C B-Maraton  A+B+C
en-/to-spand Pony 1/3, uøvede Fejl tid Total
Julie Conradi 112 6 17 23,0 135,0 80,2 215,2
Helle Heebøll 64 I 3 11 14,0 780, I 51,8 I 129,8 I
Per Ipsen 66 II 6 19,5 25,5 91,5 84,2 175,7
Lars Jørgen Jensen 96 0 2,5 2,5 I 98,5 70,4 II 168,9 II
Malene West 75 8 0 8,0 II 83,0 II 105,3 Dis 188,3 Dis

 

Klasse 1. B maraton 

 

en-/to-spand Pony 1/3, uøvede A B C D E Tid 1 2 3 4 5 total
Julie Conradi 0 0 12,4 12,4 8,8 10,4 18,6 17,0 13,0 80,2
Helle Heebøll 0 0 0 0 6,2 6,0 15,4 14,8 9,4 51,8 I
Per Ipsen 0 0 0 0 8,2 13,2 36,0 16,2 10,6 84,2
Lars Jørgen Jensen 0 0 0 0 8,8 8,0 14,0 13,4 26,2 70,4 II
Malene West Udgået 105,3 Dis

 

 

Klasse 2  A-
Dressur
 C-
kegle
A+C  B-
Maraton
 A+B+C
En-spand hest, uøvede Fejl tid Total
Jørgen Neumann 96 0 2,0 2,0 I 98,0 I 57,8 I 155,8 I
Susanne Veierskov 70 I 26 21,5 47,5 117,5 Dis 72,2 189,7 Dis

 

Klasse 2. B maraton 

 

En-spand hest, uøvede A B C D E Tid 1 2 3 4 5 total
Jørgen Neumann 0 0 0 0 13,6 7,6 14,4 11,6 10,6 57,8 I
Susanne Veierskov 12,4 20 0 32,4 7,0 19,2 Dis 34,2 9,4 72,2 Dis

 

 

Klasse 3  A-
Dressur
 C-
kegle
A+C  B-
Maraton
 A+B+C
En-spand Pony 1/2/3, øvede Fejl tid Total
Erik Nielsen 84 0 0 0,0 I 84,0 41,8 II 125,8
Gerd Veierskov 53 II 0 0 0,0 I 53,0 I 33,4 I 86,4 I
Amanda Justesen 50 I 15 6 21,0 71,0 II 50,0 121,0 III
Pernille Prip Hesselberg 63 III 9 0,5 9,5 III 72,5 III 43,6 III 116,1 II
Per Poulsen Udgået D

 

Klasse 3. B maraton 

 

En-spand Pony 1/2/3, øvede A B C D E Tid 1 2 3 4 5 total
Erik Nielsen 0 0 0 0 5,2 6,2 11,4 11,6 7,4 41,8 II
Gerd Veierskov 0 0 0 0 4,4 4,2 9,0 9,8 6,0 33,4 I
Amanda Justesen 0 0 0 0 5,2 5,0 9,4 9,4 21,0 50,0
Pernille Prip Hesselberg 0 0 0 0 6,4 5,4 13,2 11,2 7,4 43,6 III
Per Poulsen Udgået

 

 

Klasse 4  A-
Dressur
 C-
kegle
A+C  B-
Maraton
 A+B+C
To-spand Pony 1/2/3, øvede Fejl tid Total
Jørgen Lamborg 78 9 9 18,0 96,0 50,0 146,0
Anna Rasmussen 59 II 0 7 7,0 III 66,0 II 41,8 III 107,8 II
Gert Frid 86 0 2 2,0 II 88,0 III 51,8 139,8 III
Katja Lamborg 51 I 0 0,5 0,5 I 51,5 I 52,0 103,5 I
Steen Rasmussen 98 3 17 20,0 118,0 38,8 I 156,8
Claus Jensen 79 12 10,5 22,5 101,5 41,4 II 142,9
Bjarne Wisler 76 III 0 21,5 21,5 97,5 43,8 141,3

 

Klasse 4. B maraton 

 

To-spand Pony 1/2/3, øvede A B C D E Tid 1 2 3 4 5 total
Jørgen Lamborg 0 0 0 0 7,6 10,4 12,4 11,4 8,0 50,0
Anna Rasmussen 0 0 0 0 5,6 6,0 11,4 11,2 7,6 41,8 II
Gert Frid 5 0 0 5 7,2 7,4 11,0 9,8 11,4 51,8
Katja Lamborg 0 0 16 16 5,4 5,0 10,0 9,2 6,4 52,0
Steen Rasmussen 0 0 0 0 5,0 4,6 10,6 11,2 7,4 38,8 I
Claus Jensen 0 0 0 0 5,2 5,8 9,8 10,6 10,0 41,4 III
Bjarne Wisler 0 0 0 0 5,8 5,2 11,4 13,4 8,0 43,8

 

 

Klasse 5.  A-
Dressur
 C-
kegle
A+C  B-
Maraton
 A+B+C
Firspand pony Fejl tid Total
Thomas Petersen 60 I 0 0 0,0 I 60,0 I 58,2 I 118,2 I

 

Klasse 5. B maraton 

 

Firspand pony A B C D E Tid 1 2 3 4 5 total
Thomas Petersen 0 0 0 0 7,2 8,2 20,2 13,2 9,4 58,2 I

 

 

Klasse 6.  A-
Dressur
 C-
kegle
A+C  B-
Maraton
 A+B+C
En- / tospand hest, øvede Fejl tid Total
Jan Sjerslev Jensen 66 0 0 0,0 I 66,0 III 37,8 III 103,8 III
Stine Hansen 61 III 12 2,5 14,5 75,5 42,6 118,1
Liselotte Watson 51 I 0 2 2,0 II 53,0 I 34,4 II 87,4 II
Jørgen Jensen 75 9 11 20,0 95,0 57,2 Dis 152,2 Dis
Lars Heibing 69 6 5 11,0 80,0 45,8 125,8
Anders Hansen 51 I 3 0 3,0 III 54,0 II 31,0 I 85,0 I

 

Klasse 6. B maraton 

 

En- / tospand hest, øvede A B C D E Tid 1 2 3 4 5 total
Jan Sjerslev Jensen 0 0 0 0 5,0 4,8 9,6 11,6 6,8 37,8 III
Stine Hansen 0 0 0 0 6,0 5,2 12,2 12,0 7,2 42,6
Liselotte Watson 0 0 0 0 5,0 5,2 9,2 8,6 6,4 34,4 II
Jørgen Jensen 0 0 0 0 6,8 5,4 12,0 Dis 9,4 57,2 Dis
Lars Heibing 0 0 0 0 6,8 6,2 11,6 13,0 8,2 45,8
Anders Hansen 0 0 0 0 4,0 4,0 8,0 8,6 6,4 31,0 I

 

Forspændingskontrollen for de uøvede blev vundet af Helle Heebøll og for de øvede blev vinderen Amanda Justesen.
En meget stor tak til vore sponsorer: 

HOTEL POSTGÅRDEN, 
Böckmann
HC-Venslev, 
ØA
DLG, 
SPAR TRELLEBORG/MUNKE BJERGBY AFD.,